МИ ПАМ'ЯТАЄМО
МИ ПАМ'ЯТАЄМО!
27.11.2021 - ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ
День пам’яті жертв Голодоморів проводиться щорічно в четверту суботу листопада, що цього року припадає на 27 число. Вперше вшановувати пам’ять загиблих почали в 1998 році з указом Леоніда Кучми. Сучасну назву і дату дня визначив указ Віктора Ющенка в травні 2007 року.
На початку 20 століття Україна пережила три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Найбільш трагічним з них виявився голод 32-33 років, що був організований радянською владою під час сталінських репресій.
За різними даними, у 1932-1933 роках від Голодомору загинуло від 4,5 до 10 мільйонів людей, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.
Керівництво Радянського Союзу довгий час приховувало факт смерті українців від штучного голоду, тривала заборона на пам’ять про жертв Голодомору — жодних публічних розмов, жодного вшанування пам’яті невинно вбитих. Лише після оголошення незалежності України почалося розслідування масштабів Голодомору.
Нині ми маємо можливість говорити та поширювати правду про Голодомори в Україні, нашим обов’язком є гідне вшанування вбитих голодом жертв комуністичного режиму.
27 листопада о 16-й годині – загальнонаціональна хвилина мовчання, під час якої мільйони українців запалять свічки біля Меморіалів Голодомору та на вікнах своїх домівок.
Кожен може долучитися до збереження пам’яті та правди про Голодомор:
- запалити свічку у вікні своєї домівки чи біля пам’ятного хреста або меморіалу у День пам'яті жертв голодоморів;
- записати свідчення від родичів-очевидців Голодомору та передати їх до музею (місцевого, краєзнавчого чи Національного музею Голодомору-геноциду);
- віднайти старі світлини рідних людей;
- передати до музею артефакти 1920-30-х років (сорочки, рушники, предмети побуту, тощо).
Сьогодні учасники Зорянського народного аматорського театру "Зорецвіт" під керівництвом Алли Матвіївої провели виховний захід «Минуле стукає в наші серця», присвячений пам’яті мільйонів українських селян, які загинули мученицькою смертю, пам’яті тисяч українських сіл і хуторів, які зникли з мапи України, з поверхні землі після найбільших трагедій ХХ століття – голодоморів. Дійство відбулося у Зорянській публічно-шкільній бібліотеці ЦКіД "Палац Зоря". На заході були присутні школярі 7-А класу Зорянського ліцею з вчителем історії Анжелою Переходько.
Тоді нас міг врятувати хліб.
Тепер нас врятує пам'ять.
Пам'ятай!
Запали свічку.