Засоби колективного захисту

Дата: 28.09.2023 14:55

Залежно від характеру застосування засоби захисту працівників поділяють на засоби колективного захисту та засоби індивідуального захисту. У статті розповімо про види колективних засобів захисту залежно від їх призначення.

Для того, щоб захистити працівників від небезпечних та шкідливих виробничих чинників або знизити рівень їх негативного впливу, слід забезпечити їх спеціальними засобами захисту. Згідно із чинними законодавчими актами, що регулюють питання охорони праці, цей обов’язок покладений на роботодавця. Засоби захисту мають бути безпечними для життя та здоров’я працівників за умови їх застосування за призначенням з урахуванням правильного обслуговування й використання. Експлуатація засобів колективного та індивідуального захисту дозволена за умови:

наявності технічної документації (документів з експлуатації) з позначкою служби (відділу) технічного контролю виробника;

своєчасного проведення необхідних експлуатаційних випробувань, якщо це вимагається нормативно-технічною документацією виробника;

проведення щоденного огляду засобів захисту перед початком робіт з перевіркою справності, відсутності пошкоджень та дефектів, які можуть погіршувати їх захисні властивості.

Класифікація засобів індивідуального та колективного захисту

Види засобів індивідуального захисту

Працівники, які виконують шкідливі або небезпечні роботи, а також роботи, у несприятливих метеорологічних умовах чи пов’язані із забрудненням, мають забезпечуватися засобами індивідуального захисту, спецодягям та спецвзуттям, спеціальним харчуванням. Як випливає з їх назви, ЗІЗ застосовуються працівником індивідуально. Розрізняють такі види засобів індивідуального захисту: рукавиці та рукавички (ЗІЗ рук); взуття: черевики, чоботи, бахіли та ін.; шоломи, каски, спеціальні шапки тощо (ЗІЗ голови); різні види захисних окулярів (ЗІЗ органів зору); навушники, спеціальні протишумові вкладиші, шоломи (ЗІЗ органів слуху); респіратори, протигази, пневмошоломи та пневмомаски (ЗІЗ дихальних органів); захисні маски та щитки (ЗІЗ обличчя); спеціальні креми та пасти, гелі, мазі, засоби для вмивання (ЗІЗ шкіри); діелектричні килимки, запобіжні пояси та інші засоби індивідуального захисту; комбінезони, костюми, штани й куртки, кожухи, жилети, фартухи та нарукавники та ін. спецодяг; скафандри та пневмокостюми (спеціальні ізоляційні костюми).

Види засобів колективного захисту

Засоби колективного захисту (ЗКЗ) — це засоби, які використовуються для захисту двох чи більше осіб за рахунок нормалізації умов їхньої трудової діяльності.

Засоби колективного захисту поділяють на:

ЗЗ від випромінення (інфрачервоного, іонізуючого, ультрафіолетового, лазерного) та різних видів полів (електромагнітного, магнітного чи електричного). До таких ЗЗ належать різні види огороджень, сигналізація, герметизація, автоматичний контроль та знаки безпеки.

антишумові та противібраційні ЗЗ, а саме: звуко- та віброізоляція, спецогородження;

ЗЗ від ураження струмом. Серед таких ЗЗ є захисне заземлення, огородження, дистанційне керування та автоматичне відімкнення;

ЗЗ від механічних впливів. До цієї групи ЗЗ входять: сигналізація та обгородження, знаки безпеки, автоматичний контроль;

ЗЗ для покращення і нормалізації освітлення робочих місць, приміщень. Серед таких ЗЗ є освітлювальне устаткування та прилади, різноманітні джерела світла, світлофори та світлозахисне устаткування;

ЗЗ від хімічних чинників. До цих ЗЗ належать: очищення повітря, його вентиляція, герметизація, дистанційне керування, огородження та знаки безпеки;

ЗЗ від низьких (високих) температур. Такі ЗЗ — це термоізоляція, дистанційне керування та автоматичний контроль, сигналізація й обгородження;

ЗЗ для нормалізації повітряного середовища. Серед таких ЗЗ — опалення та кондиціювання повітря, його вентиляція, автоматичний контроль і сигналізація.

Колективні засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

До колективних засобів захисту також належать захисні споруди та укриття.

Захисні споруди цивільного захисту — це інженерні споруди для захисту населення від впливу небезпечних чинників, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До них належать: сховище; протирадіаційне укриття; швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту. Для захисту людей від деяких небезпечних чинників, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час, та дії засобів ураження в особливий період також використовують споруди подвійного призначення і найпростіші укриття.