Зорянська сільська рада

Рівненська область, Рівненський район

Історія села Дерев'яне

Дата: 16.01.2024 09:57
Кількість переглядів: 274

Дерев’яне – село, що розташоване за 1 км, на захід від Застав'я. В акті 1445 року сказано: «ми великий князь Олександр дали єсмо єму (Чарторийському) село Алишов (Голишів) а к тому же Дерев'яное на Рудце». А три роки опісля знову запис: «село Деревное и Заставье князь Михаил Чарторыйський велит передать на удержание Клевани». Подібне утверджує акт 1577 року: «Дерев'яное» як власність княгині Іванової Чарторийської надається Клевансьому замкові. За даними 1603 року, в «Дерев’яном по дороге на Олику» пограбовано знатного «чудесника», який перевозив з Клеваня дорогоцінні подарунки. А рік опісля там же зазнав наруги «дерев’янськой корчмар».

У 1651 році через «село Деревяное» для облоги Олики пробивався козацький загін Ватяги, якому селяни допомагали перейти через Здихальну гору.

Карта 1769 року іменує село «Дерев'яна», а новіші карто матеріали- «Деревляне», «Деревяное», «Деревное».

За даними 1889 року « с. Деревяное при ручье, волости Клеванськой» мало 72 двори, 561 жителів. У Церкві Пресвятої Трійці зберігалися копії метричних книг з 1827 року. Село мало крамницю, круподерню, смолярню.

Назва Дерев'яное (колись ще — Деревное, Деревяное) з наголошеним кінцевим складом можна пов'язати з найменням особи Дерев'ян. Воно засвідчене з 1487 і сприймається як похідне з суфіксальним «ян» від первісного Дерев, що в свою чергу відає себе за укорочене ім'я від старовинних формувань типу Деревобор, Деревокрас, «міцний борець, красень». Оскільки існують прізвища Деревний, дерев’яний, то й від них легко утворити Деревне, Дерев'яне для вираження такої ж приналежності поселення особі.

Менш ймовірний зв'язок назви Деревне (особливо Дерев'яне) з поняттям «поселення серед дерев», хоч подібне карбували літописці: «деревляни, бо осіли в лісах», тобто серед дерев. Попри Дерев'яне через Застав'я прямує до Стубли потік Ровець. Це колишня Рудка з «рудим» кольором води. Вона відливала ставки, один з яких іменують Мачулки, бо тут вимочували коноплі, льон, луб.

Дерев'яне має й інші мікрооб'єкти: покута «дільниця в напрямку Олики, де ніби розмістили татар „спокутувати“ провину»; Кундерів куток де першим поселився Кундерій; Здихальна гора прикра для переїзду піщана висота; Поясівщина "рівне поле, оточене ярами, долинами; Скриня-поле з колишньою чотирьохгранною заглибиною, за формою скрині; Смолярня- ліс, де була смолярня; Замочок-орний ґрунт в околиці колишнього панського двора; Волоки-вузькі наділи землі; Ціпакова лінія — частина лісу колишнього власника Ціпака; Рокитник — гай з чагарниковою рокитою; Митьонки — орний ґрунт колишнього лісника Митьонки; Третякова долина — низинне поле, належне Третяку; Панська долина — низинне поле на панській маєтності; Застінки - невеликі наділи орних ґрунтів за господарськими забудовами; Кругляки — поле неподалік мохового болота з «круглих підвищень»; Підосичники — культинована земля на місті лісу з осикових дерев; Стублове — поле в околиці річки Стубли; Чорнолози — сінокіс із заростями чорної лози; Шия — звужений луг за формою шиї; Печинчин чагарник — луг з чагарником, де косив Печинча; Броди — дільниця в околиці болотяних бродів; Лисичині штани — ліс посередині якого є болітце, звідки двома смугами простягаються дерева, нагадуючи форму штанів; Мельницький рів- місце яке уникають бо тут грабували, вбивали; Зайздрюкова криниця — колодязь біля двора Зайздрюка

Неподалік , у невеличкому ліску біля річки, знаходиться свердловина глибиною 200м,з цілющою артезіанською водою. Це кришталево чиста вода, що пробилася на поверхню з артезіанських глибин, і пройшла природний фільтр ґрунтів. Місцеві називають свердловину джерелом. З їх слів, засновником джерела був Володимир Антонович Плютинський. Джерело знайшли випадково, коли робили пробне бурування.  Геодезисти шукали джерела з мінеральними водами і випадково натрапили на джерело. Сьогодні сюди, крім місцевих жителів, приїжджає багато людей з інших міст і сіл України щоб напитися життєдайної води і оздоровитися.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь