Зорянська сільська рада

Рівненська область, Рівненський район

Історія села Білів

Дата: 16.01.2024 10:02
Кількість переглядів: 144

Білів, на думку вчених існував уже за князя Святослава Великого (956-966рр.), а в час першої згадки  Пересопниці (1150) був підвладним монархові Андрію Юрійовичу Боголюбському. Відлуння цієї події знаходимо в «Старовинній історії Клеванського замку». Найдавніше достовірне свідчення про Білів дає грамота 1516 року, де сказано, що король Сигізмунд І дарує Богушу маєток «на имя Жуково с приселками, з Белевом».

 З 1597 року «Белев» відходить до Андрія Одинця. На той час містечко процвітало за рахунок проведення торгів та з часом втратило роль торгового осередку й з 1793 року переходить до розряду сіл. Тоді він мав 700 жителів, 140 дворів. Тут були: церковно- приходська школа, крамниця, млин, земський склад насіння, кредитне товариство.

У церкві Благовіщення Пресвятої Богородиці (побудована у 1753 році) зберігалися копії метричних книг з 1786 року. Спалену в роки Другої світової війни церкву збудовано в 1993 році.

Назва Білів, можливо, походить від «місто, засноване на білому ґрунті», оскільки тут де височів замок, є й поклади крейди, їх видно і зараз, особливо на дні річки, за що ймовірно, її назвали Білюгою.

До Білева неофіційно відносили хутір Займиська, заснований в однойменному урочищі, де колись залягав дубовий ліс. Таку назву пов'язують з поняттям «займати»- брати для себе землю правом «першого зайняття».

На околиці села Білів по шляху до Пересопниці є древнє городище.  Вчені вважають, що городище могло виникнути ще за часів Святослава Великого, князя Київського 967 – 969 рр. Також історики припускають, що син князя Андрія Боголюбського – того, що зруйнував Київ у 1167 році - Володимир, саме тут побудував фортецю Білгород при  річці Білюзі.

Є у Більові ще одне місце з глибокою історією. Це Свято – Благовіщенський храм. Адже у 1991 – 1993 роках білівці втретє відбудували свій храм, який до сьогодні знаходиться в селі біля стародавнього городища.

На околиці села, під городищем знаходиться кришталево чисте, цілюще джерело. Жителі села використовують воду з джерела не лише для господарських потреб, але й з лікувальними цілями: щоранку вживають перед їжею, вмивають обличчя аби продовжити молодість, купають немовлят. Донедавна джерело було занедбане, але білівці зацікавилися ним і почали облаштовувати естетично.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь