Історія села Сморжів

Дата: 16.01.2024 10:04

Сморжів - перші вісті про «Сморжов», як майно княгині Чарторизької-Іванової виринає з акта 1577 року. У 1583 році Іван Бистрицький надає для «сморжовського маримона» дерево із лісової «просіки», вносить кошти на спорудження круподерні. Два роки опісля возний Клевані оскаржує «сморжовських крестьян» за викрадання зрубаних дерев і заготовлених «стосів».

Акт 1595 року дає опис пограбувань у «сморжовском імении»: кражу зерна, коней, розорення «бортей», руйнування греблі, млина.

У 1653 році Сморжів до тла знищили татари. Уцілілі татари переховувалися в ярах. Після 1654 року Сморжів став оживати. На початку 18 ст.  жителі Сморжева споруджують церкву Святого Артистратига Михайла. У ній зберігали копії метричних книг з 1726 року, цінні стародруки. За радянської влади, сучасні варвари з партійними квитками зруйнували церкву.

Назва «Сморжів» походить від прізвища «Сморжів». За місцевою оповіддю Сморжів від того, що тут, де зараз село, колись залягав старезний ліс, і в нього ранньою весною збирали «сморжі».