ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ про проведення громадського обговорення проєктів рішень Зорянської сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення громадського обговорення проєктів рішень
Зорянської сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти
Найменування організатора громадського обговорення: Зорянська сільська рада, уповноважений орган - відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму Зорянської сільської ради.
Мета: врахування думки жителів Зорянської сільської територіальної громади при прийнятті рішень щодо оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти.
Законодавча база:
Відповідно до пункту 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради та статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», статей 25, 66 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 № 903 «Про затвердження плану заходів на 2017-2029 роки із запровадження Концепцїі реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», рішення Зорянської сільської ради від 23 лютого 2026 року № 2783 «Про внесення змін до Плану формування мережі закладів загальної середньої освіти Зорянської сільської ради до 2027 року», № 2784 «Про проведення громадського обговорення проєкту рішення щодо перепрофілювання (зміни типу) та зміни найменування Зорянського ліцею Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області», № 2785 «Про проведення громадського обговорення проєкту рішення щодо перепрофілювання (зміни типу) та зміни найменування Білівського ліцею Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області», № 2786 «Про проведення громадського обговорення проєкту рішення щодо перепрофілювання (зміни типу) та зміни найменування Новожуківського ліцею Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області», з метою створення на території Зорянської сільської ради оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти оголошуються громадські обговорення проєктів рішень Зорянської сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти.
Стаття 143 Конституції України
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 89 Бюджетного кодексу України.
До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на:
б) загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України.
Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Пункт 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Підпункти 3, 4 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про освіту».
3) навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:
для початкової освіти - з 1 вересня 2018 року;
для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 року;
для профільної середньої освіти - з 1 вересня 2027 року;
4) з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. Запровадження освітніх програм базової середньої освіти до 2022 року та/або профільної середньої освіти до 2027 року в межах дванадцятирічної повної загальної середньої освіти можливе за рішенням Кабінету Міністрів України, за умови наявності відповідного стандарту базової або профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми;
Стаття 31 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
У складі закладів загальної середньої освіти можуть функціонувати такі внутрішні структурні підрозділи:
дошкільний підрозділ (у складі початкової школи або гімназії);
позашкільний підрозділ;
пансіон (у складі ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти та закладів спеціалізованої освіти);
інші внутрішні структурні підрозділи.
Заклад загальної середньої освіти може мати у своєму складі філію (філії).
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
Утворення, реорганізація, ліквідація та перепрофілювання закладу загальної середньої освіти
1. Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені цим Законом, положенням про ліцей та ліцензійними умовами, у тому числі щодо:
функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів);
функціонування ліцею як окремої юридичної особи, відокремленої від початкової школи та гімназії, крім випадків, визначених цим Законом;
забезпечення здобуття учнями профільної середньої освіти відповідно до профілів навчання з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів) в обсягах, що визначаються законодавством;
створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;
підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;
забезпечення проживання учнів у пансіонах у разі, якщо час їхнього доїзду до ліцею буде більше норми, визначеної законодавством;
забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет з характеристиками, що відповідають вимогам законодавства, у приміщеннях закладу освіти, у тому числі у пансіоні;
забезпечення здобувачів освіти харчуванням у порядку та відповідно до вимог, визначених Кабінетом Міністрів України;
відповідності іншим вимогам, визначеним законодавством.
Рішення про утворення початкової школи як структурного підрозділу у складі гімназії, його реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймає (приймають) засновник (засновники) такого закладу.
З метою задоволення духовних потреб громадян приватні заклади освіти, зокрема засновані релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку, мають право визначати релігійну спрямованість своєї освітньої діяльності.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
2. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Реорганізація і ліквідація спеціальних закладів загальної середньої освіти допускаються лише після погодження проекту відповідного рішення засновника центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
3. Заклади загальної середньої освіти можуть бути передані засновниками у комунальну чи державну власність відповідно до законодавства.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.
Закон України від 15.07.2021 р. № 1658-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти».
Основною метою оптимізації освітньої мережі територіальної громади є:
- створення необхідних умов для реалізації конституційного права громадян на освіту, безоплатного забезпечення кожній молодій людині здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до вимого державного стандарту;
- підвищення якості освіти та її відповідність сучасним стандартам на основі ефективного використання потенціалу ресурсів кожного освітнього закладу.
Оптимізація має вирішити важливі соціально-освітні завдання для усіх учасників освітнього процесу:
- підвищення якості освіти і економічної ефективності функціонування закладів освіти;
- покращення доступу дітей і молоді незалежно від місця проживання до якісної освіти;
- урізноманітнення форм організації освіти й виховання;
- забезпечення варіативності освітніх послуг з урахуванням індивідуальних запитів учнів, зокрема осіб з особливими освітніми потребами, обдарованої молоді;
- забезпечення концентрації й ефективного використання матеріальних, кадрових та фінансових ресурсів регіону для підвищення ефективності освітнього процесу.
Процес оптимізації освітньої мережі враховує демографічну ситуацію, прогнозування дитячих контингентів, соціально-економічні умови громади і розглядається в комплексі вибору різних типів закладів і форм організації освітнього процесу: інституційна, екстернатна, індивідуальна, дистанційна форма навчання тощо. У разі відсутності можливості забезпечити функціонування закладу освіти у населеному пункті з малою кількістю дитячого контингенту, відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Зорянської сільської ради планує забезпечити гарантований підвіз здобувачів освіти до функціонуючих закладів освіти.
Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
Головне завдання закладів освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування у колективі однолітків, формувати лідерські якості, інтелектуальні, творчі, спортивні здібності тощо. Бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.
Питання реорганізації шкіл у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі - зниження рівня народжуваності.
Мета оптимізації (перепрофілювання, реорганізації) закладів освіти - надати належні умови для здобуття освіти.
У 2025/2026 навчальному році у Білівському ліцеї Зорянської сільської ради навчається 117 учнів у 1-9 класах, 19 – у 10-11 класах. Середня наповнюваність учнів у класах - 12.
У 2025/2026 навчальному році у Зорянському ліцеї Зорянської сільської ради навчається 685 учнів у 1-9 класах, 113 – у 10-11 класах. Середня наповнюваність учнів у класах - 24.
У 2025/2026 навчальному році у Новожуківському ліцеї Зорянської сільської ради навчається 111 учнів у 1-9 класах, 26 – у 10-11 класах. Середня наповнюваність учнів у класах - 12.
Тому для проведення освітньої діяльності в ліцеях засновник не матиме можливості забезпечити відповідність таких закладів освіти вимогам, що визначені Законом України «Про повну загальну середню освіту», а саме:
відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону з 1 вересня 2027 року набирає чинності вимога - для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10-12 років навчання учнів) (абз. 6 ч. 1 ст. 32).
Згідно з реформою, для функціонування ліцею необхідно, щоб на кожній паралелі старшої школи (10-12 класи) навчалося не менше 60 учнів.
У зв’язку з цим виникає необхідність приведення до вимог зазначеного Закону мережі закладів загальної середньої освіти Зорянської сільської ради.
Заходи з оптимізації шкільної мережі планується провести з метою створення єдиного освітнього простору, раціонального та ефективного використання наявних ресурсів, їх спрямування на задоволення освітніх потреб учнів та вихованців.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, перепрофілювати (змінити типи) Зорянського ліцею Зорянської сільської ради, Білівського ліцею Зорянської сільської ради та Новожуківського ліцею Зорянської сільської ради, засновником яких є Зорянська сільська рада, планується шляхом прийняття рішень Зорянською сільською радою щодо перепрофілювання (зміни типів) ліцеїв у гімназії.
Формат проведення громадського обговорення та порядок участі в обговоренні представників визначених соціальних груп населення:
Консультації з громадськістю проводитимуться у формі публічного громадського обговорення, шляхом зустрічей керівництва Зорянської сільської ради та відділу освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Зорянської сільської ради з громадськістю всіх населених пунктів Зорянської сільської територіальної громади за визначеним графіком.
Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу –можуть брати участь у громадському обговоренні дієздатні жителі Зорянської сільської територіальної громади, які досягли 18-річного віку, а також які зареєстровані та постійно проживають на території Зорянської сільської територіальної громади.
Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені та адреси особи, яка їх подає. Юридичні особи подають пропозиції (зауваження) у письмовій чи електронній формі із зазначенням їх найменування та місцезнаходження. Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються і не розглядаються. Пропозиції (зауваження), розповсюджені через соціальні мережі, до уваги братися не будуть.
Адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення:
відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму Зорянської сільської ради, с. Зоря, площа Володимира Плютинського, 1, Рівненського району Рівненської області та за електронною адресою vid.osvitaikult.zorya@gmail.com
Пропозиції (зауваження) просимо надавати з 12.03.2026 року по 14.03.2027 року (включно) до 17.00.
До участі в обговоренні запрошуються всі жителі Зорянської територіальної громади.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Ганна РОБОТНИЦЬКА, начальник відділу освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму Зорянської сільської ради, контактний номер: +38068 769 22 13
Відповідно до рішення Зорянської сільської ради датою проведення громадських слухань визначено:
- 12 березня 2026 року о 15 год. за адресою: с. Новожуків, вул. Шкільна 5 (приміщення Новожуківського ліцею);
- 12 березня 2026 року о 16 год. за адресою: с. Білів, вул. Шкільна, 8 (приміщення Білівського ліцею);
- 13 березня 2026 року о 16 год. за адресою: с. Зоря, вул. Б.Хмельницького, 1 (приміщення Зорянського ліцею).
Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не будуть враховуватися.
Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором протягом 15 днів після закінчення строку подання пропозицій. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Зорянської сільської ради.
Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь в обговоренні проєктів рішень, що виноситимуться на розгляд сесії Зорянської сільської ради.
Бажаючим взяти участь у громадських обговореннях згідно з графіком для реєстрації при собі мати паспорт або документ, який посвідчує особу.

